Home
 

 

Mikołajki

06.12.2018 r.

Mikołaj18b
« 1 of 3 »

6 grudnia 2018 roku nasze przedszkole odwiedził św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Miło spędzony czas utrwaliły wspólne zdjęcia. Nie zabrakło też prezentów dzięki Radzie Rodziców. Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok i obiecały, że czekając na niego, będą bardzo grzeczne!

 

Święty Mikołaj do nas przychodzi,

dużo prezentów dzieciom przynosi .

W buciki wszystko zwinnie upycha

i jak czarodziej w pośpiechu znika.

 

Rada Rodziców  nie mogłaby zakupić i skompletować tak wspaniałych prezentów dla dzieci, gdyby nie nasi niezawodni sponsorzy, którym serdecznie dziękujemy i życzymy Wesołych Świąt. Wyrazy wdzięczności kierujemy do następujących darczyńców:

 • M.C Sp.z.o.o.
 • Maspex
 • Małopolska Spółdzielnia Handlowa WIZAN
 • Firma Usługowo- handlowa REMONCIK
 • Tech – Sterowniki Sp.z.o.o.
 • Czarny Groń Sp. z.o.o
 • AXPAL Spółka
 • Aksam – Beskidzkie
 • Inwałd Park
 • Firma Handlowa Bogdan Chmiel
 • Energylandia
 • Firma NOWOSTYL
 • P. Urszula i Stanisław Krupnik
 • P. Elżbieta i Jan Chwałek

 

 

W poszukiwaniu Skarbnika w kopalni „Janina”

12.12.2018 r.

koplania18
« 1 of 3 »

12 grudnia 2018 r. odwiedziliśmy kopalnię węgla kamiennego “Janina” w Libiążu. Po wejściu przez bramę główną, tak jak każdy pracownik kopalni, skierowaliśmy się na cechownię, następnie – do szybu kopalni. Każdy z nas otrzymał kask oraz przeszliśmy szybkie szkolenie BHP i już mogliśmy rozpocząć zwiedzanie. Pan przewodnik pokazał nam maszyny górnicze i opowiedział historię górnictwa. Zwiedziliśmy izbę pamięci oraz mogliśmy zerknąć w miejsce, gdzie chowa się Skarbnik – dobry duch kopalni. Na koniec panie wpisały nas do księgi pamiątkowej kopalni na znak naszej wizyty tam.

 

 

Andrzejkowe wróżby

30.11.2018r.

andrzej2018a
« 1 of 2 »

Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. W piątek, 30 listopada  obchodziliśmy w  naszym przedszkolu Andrzejki. W każdej grupie przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić, co je czeka. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Wśród wróżb pojawiło się wiele tych tradycyjnych, pamiętanych i przez rodziców, i przez dziadków: ustawianie butów, odkrywanie kubeczków i lanie wosku.  A pomiędzy nimi był czas na pląsy i tańce, również te nowoczesne. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

 

 

 

Sto lat Niepodległej!

09.11.2018 r.

Niepodl3
« 1 of 3 »

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Wiedzą to nawet Przedszkolaki! I co roku świętują Narodowe Święto Niepodległości.

- Kto ty jesteś?

- Polak mały…

Te słowa wybrzmiały szczególnie w tym roku – w setną rocznicę Niepodległej.

Dnia 09.11.2018 r. w Przedszkolu świętowaliśmy ten wyjątkowy jubileusz.

Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor, która powitała zaproszonych gości (Panią Wójt oraz Panie z KGW),  dzieci z grupy najstarszej oraz personel przedszkola. Następnie wychowawca grupy w kilku słowach opisał działania przedszkola podjęte w związku z obchodami tej ważnej rocznicy. Przedszkolaki wystąpiły z programem artystycznym. Podczas występu dzieci wyrecytowały wiersze „Kto Ty jesteś?” oraz „Symbole narodowe” , a także odśpiewały piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Po występie starszaków do obchodów święta dołączyły dzieci z grupy średniaków i maluszków, a głos zabrały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które zaprezentowały dzieciom pieśni patriotyczne, takie jak: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Legiony” czy „Wojenko, wojenko”. Kolejnym punktem naszego spotkania było wyświetlenie krótkiego filmu edukacyjnego o symbolach narodowych i odsłuchanie piosenki „Co to jest niepodległość?”.

O godzinie 1111 wszystkie przedszkolaki wraz z całą Polską  odśpiewały hymn narodowy.

Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy dzień nasi Mali Polacy zapamiętają do końca życia. A będą o nim przypominać jubileuszowe przypinki patriotyczne, które otrzymał każdy Przedszkolak.

 

 

Wycieczka do fabryki bombek

08.11.2018 r.

bomka4
« 1 of 4 »

Choć do Bożego Narodzenia pozostało jeszcze sporo czasu, nasze Przedszkolaki już teraz rozpoczęły przygotowania.

Dnia 08.11. pojechaliśmy do fabryki bombek w Bęble.

Dzieci z grup średniej i najstarszej dowiedziały się, w jaki sposób powstają świąteczne ozdoby. Tylko w takim miejscu jak fabryka bombek można było zobaczyć, jak powstaje magiczna atmosfera świąt.

Fabryka bombek w Bęble to kameralne miejsce, gdzie tworzy się ozdoby świąteczne, które zdobią nasze tradycyjne choinki.

Przedszkolaki obserwowały cykl produkcji bombek choinkowych: od dmuchania szklanych rurek poprzez srebrzenie, dekorowanie i pakowanie. Brały również udział w warsztatach, podczas których wykazały się pomysłowością, malując własne bombki. Każde dziecko na pamiątkę pobytu w fabryce otrzymało stworzoną przez siebie ozdobę. Na pewno będzie to najpiękniejsza bombka tegorocznych świąt.

 

 

Czysta woda zdrowia doda. Eksperymentów ciąg dalszy

11.10.2018 r.

woda4
« 1 of 4 »

Mała chmurka zapłakała,
kropelkami świat zalała,
zasiliła rzeki w wodę,
ożywiła nam przyrodę.

Dzięki wodzie wszystko żyje,
każdy ją na świecie pije,
mały kwiatek, wielkie drzewo,
które rośnie aż pod niebo.

Wodę, piją także dzieci,
taką co ze źródła leci,
bo by rosnąć, aby żyć,
trzeba czystą wodę pić.

 

Żeby udowodnić naszym dzieciom, że słowa zacytowanego wierszyka są prawdziwe, zorganizowaliśmy kolejny eksperyment. Mama jednego z Przedszkolaków (pracownik Sanepidu), której serdecznie dziękujemy, zaprezentowała pokaz filtrowania wody. Dzieci  dowiedziały się, jak duże znaczenie dla naszego zdrowia ma czysta woda i jak bardzo jest nam potrzebna do życia .

 

 

Bądź Eko – uchyl pojemnika wieko. Fabryka Kreatywności

02.10.2018 r.

Eko18b
« 1 of 2 »

Dzieci uwielbiają odkrycia i doświadczenia. Eksperymentują zawsze i wszędzie. Tym razem mieli jednak okazję uczynić to pod kierunkiem ekspertów z Fabryki Kreatywności, którzy odwiedzili nasze Przedszkole dnia 02.10.2018 r. z pokazem „Bądź Eko – uchyl pojemnika wieko”.

Dzieci przez niesamowitą zabawę uczyły się dbałości o środowisko. Barwiły wodę na różne kolory, brały udział w doświadczeniu z powietrzem i balonami, a w ten sposób zdobywały wiedzę o tym, skąd bierze się smog, jaki wpływ na nasze zdrowie ma zanieczyszczone powietrze oraz uczyły się segregacji śmieci i dbałości o środowisko.

 

 

Dbam o bezpieczeństwo. Spotkanie z policjantem

27.09.2018

Policjant18

W dniu 27.09.2018r. w naszym przedszkolu gościliśmy policjanta z działu prewencji , Pana Rafała  Tlałkę z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach Komisariat Policji             w Andrychowie . Przedszkolaki już od kilku dni z niecierpliwością czekały na odwiedziny zapowiedzianego gościa. Dzieci uważnie słuchały, co należy robić, a czego unikać, aby być bezpiecznym na drodze, w domu  i w przedszkolu. Miały możliwość poznania akcesoriów potrzebnych w pracy policjanta (pistolet , lizak , kajdanki, pałka).

Największą frajdą było jednak oglądanie samochodu policyjnego. Włączenie sygnałów świetlnych i dźwiękowych rozbudziło wyobraźnię dzieci. Wielu z nich od dziś marzy o karierze policyjnej.

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka

19.01.2018 r.

DZIEŃbab

Nasze przedszkolaki, chcąc wyrazić wdzięczność kochanym babciom i dziadkom za ich miłość, troskę, opiekę, przygotowały wspólnie z nauczycielkami program artystyczny na scenie
w Wiejskim Domu Kultury. Goście mogli oglądać inscenizację „O Królowej Zimie i Piotrusiu”, wyruszyli w podróż do lat swej młodości w przedstawieniu pt. „Wspomnienia babci i dziadka”, podziwiali sprytne kotki tańczące w rytmie rocka oraz tańce: poloneza i poleczkę. Wysłuchali wierszy i piosenek mówiących o tym, jak bardzo wnukowie kochają swoich dziadków i życzą im stu lat w zdrowiu i radości.

 

 

 

 

 

Bal karnawałowy

17.01.2018 r.

BALkar2
« 1 of 3 »

W naszym przedszkolu dzieci, jak co roku, przebierają się w ulubionych bohaterów z bajek. W tańcu na parkiecie prowadził wodzirej, były barwne korowody, zabawy w kole, zabawy w parach oraz tańce solo. Dzieci oglądały stroje kolegów, nazywały je (m. in. byli: superman, batman, Spider- Man, król, rycerz, wróżka, księżniczka, Elsa …). Podczas przerwy dzieci udały się na słodki poczęstunek, były zabawy z balonikami oraz puszczanie baniek z automatu. Na zakończenie dzieci miały możliwość wykonać pamiątkowe zdjęcia.

 

„Zdrowe odżywianie – na jakie zdecydować się danie”. Spotkanie z babciami i Fabryką Kreatywności.

 

10.01.2018 r.

zdrowie

Dzieci uczestniczyły w ciekawych doświadczeniach i eksperymentach – szukały witaminy C w różnych produktach, eksperymentowały z różnymi odczynnikami zmieniającymi kolory, dzieliły produkty na zdrowe i niezdrowe , wiedziały że należy unikać coca – coli, chipsów oraz słodyczy.

 

 

Wigilia w przedszkolu

22.12.2017 r.

WIG2
« 1 of 3 »

Przedszkolaki pomagały w przygotowaniu stołu wigilijnego, rozkładały świąteczne serwetki i stroiki. Przed rozpoczęciem uroczystego obiadu dzieci składają sobie życzenia, łamią się opłatkiem, następnie spożywają przygotowane, wigilijne potrawy. Na deser częstują się mandarynkami oraz słodyczami. Potem wspólnie śpiewamy kolędy w uroczystym, świątecznym nastroju.

 

 

BOŻONARODZENIOWA KARTKA ŚWIĄTECZNA

07.12.2017

KONkart1
« 1 of 2 »

W dniu 7 grudnia 2017r. w Przedszkolu Publicznym nr 3 w Wieprzu odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Kartka Bożonarodzeniowa”. W konkursie wzięło udział  21 dzieci, które wspólnie z rodzicami wykonały pomysłowe i oryginalne kartki przestrzenne oraz płaskie.

A oto zwycięzcy:

W kategorii dzieci 3-letnich:
I miejsce- Zofia Tomczyk, Oskar Niedziela
II miejsce- Milena Grochol
III miejsce- Nadia Piecuch

Wyróżnienie- Piotr Krawczyk

W kategorii dzieci 4-letnich:

I miejsce- Lucjan Fornal
II miejsce- Weronika Tomiczek
III miejsce- Milena Bąk, Dominik Cinal
Wyróżnienia- Julia Najbor, Mateusz Wróbel,  Jakub Wysoczański
W kategorii dzieci 5-letnich;
I miejsce- Kamila Kobielus
II miejsce-Nikola Frączek
III miejsce-Mikołaj Lachendro
Wyróżnienia-Dominik Dziedzic, Adrian Hereda, Aleksandra Hereda,  Aleksandra Jordanek,   Igor Pytel, Arkadiusz Wróbel

 

 

MIKOŁAJU, NA CIEBIE CZEKAMY

06.12.2017

MIKAKA

6 rudnia 2017 r.  6 grudnia wszystkie przedszkolaki już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, wyglądały do okien oraz nasłuchiwały mikołajowych dzwoneczków. Wreszcie doczekały się wyjątkowych gości, których przywitały piosenkami i wierszykami o tematyce świątecznej. Wszystkie dzieci były przecież grzeczne przez cały rok, dlatego otrzymały od Mikołaja wspaniałe prezenty. Dla wszystkich był to dzień pełen radości i niezapomnianych przeżyć.

 

SMACZNEGO, PROSZĘ WILKA

04.12.2017

MIKbania2
« 1 of 3 »

4 grudnia 2017r. pojechaliśmy do teatru Banialuka w Bielsku-Białej. Dzieci zasiadły na widowni  z niecierpliwością oczekując na przedstawienie. Obejrzały niecodzienne przygody zagubionego zajączka, który szukał taty  i wilka, który właśnie chciał pożegnać się z życiem
i chyba tylko dlatego, zamiast bez namysłu schrupać zajączka postanowił się nim zaopiekować. Ten zaskakujący zwrot akcji dał początek niezwykłej podróży i niecodziennej przyjaźni. Po spektaklu na dzieci czekały jeszcze mocniejsze wrażenia. Oto na scenie pojawił się Mikołaj z pełnymi sankami prezentów dla naszych milusińskich. Och! radości nie było końca. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

 

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

29.11.2017

WRÓŻan3
« 1 of 3 »

29 listopada 2017r.w wigilię św. Andrzeja w naszym przedszkolu , jak co roku, dzieci poznały zabawy i wróżby andrzejkowe. Tradycje związane z tym świętem przybliżyły nam panie z KGW ubrane w piękne stroje krakowskie. Panie: Bożena Bury i Danuta Buda  ciekawie opowiadały o andrzejkowych zwyczajach i wróżbach. Doskonałą zabawą było wróżenie imienia  przyszłej wybranki i poznanie zawodu jaki w przyszłości będą wykonywać. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój magiczny urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie…

 

MONGOLIA

23.11.2017

23 listopada 2017r. odbyło się w przedszkolu spotkanie z podróżnikiem Sewerynem Gałyszem. Tym razem podróżnik zabrał nas do jednego z najpiękniejszych zakątków świata- Mongolii, kraju położonego w Azji Środkowej, gdzie panuje surowy klimat. Na serii slajdów  dzieci mogły zobaczyć buddyjskie klasztory, mnichów, pałace a także charakterystyczną dla tego obszaru roślinnośći zwierzęta. Rozszerzyły swoją wiedzę na temat świata i życia mieszkańców w innych obszarach klimatycznych. Być może kiedyś , któreś
z nich też zostanie podróżnikiem?

 

 

STARSZAKI I ŚREDNIAKI ŻEGNAJĄ PRZEDSZKOLE

23.06.2017

 

23 czerwca 2017 r. był dniem pełnym wzruszeń. W tym dniu odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego, podczas którego  żegnaliśmy wyjątkowo dużo przedszkolaków. Niestety do pobliskiej szkoły odeszły nie tylko dzieci 7-letnie, ale także wszystkie 6-latki. Dzieci wraz ze swoimi paniami przygotowały krótkie programy artystyczne mówiące o wspaniałych latach przedszkolnych i nowych wyzwaniach czekających na dzieci w szkole. Był to również czas wręczania pamiątkowych dyplomów, zdjęć oraz upominków w postaci czarodziejskich piór i kolorowych chlebaków. Pani Dyrektor i Wychowawczynie podziękowały Rodzicom za współpracę, Dzieciom za wspólne zabawy i przygody, natomiast Rodzice wyrazili swoją wdzięczność za trud włożony w wychowanie i edukację ich pociech.

Wszystkim absolwentom życzymy dużo  sukcesów i radości w odkrywaniu tajemnic „szkolandii”.

 

SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZEM

21.06.2017

 

21 czerwca 2017 gościliśmy w naszym przedszkolu sierżanta P. Królaka ze swoją podopieczną D. Kopytko z Technikum Mundurowego w Andrychowie. Goście przybyli na spotkanie z ogromnym plecakiem. Okazało się, że jest w nim  ukryty prawdziwy spadochron. Chętne dzieci mogły sprawdzić, czy plecak ze spadochronem jest bardzo ciężki. Na ogrodzie przedszkolnym było dużo miejsca, więc wspólnie z sierżantem dzieci mogły także rozłożyć spadochron poznając przy okazji kolejne etapy tej czynności. Wszystkie dzieci, a zwłaszcza chłopcy z ogromnym zainteresowaniem oglądali wojskowy karabin . Pani Dagmara pokazała również, jak taką broń się rozkłada, a potem składa. Jednym z punktów spotkania było poznanie zasad obowiązujących w wojsku i udział w musztrze wojskowej. Przedszkolaki wraz z wychowawcami ogromnie dziękują panu Piotrowi i pani Dagmarze za przybycie do przedszkola, za czas poświęcony dzieciom i pokazanie jak niezwykłym zawodem jest zawód żołnierza.

 

 

EWA STADTMULLER  W PRZEDSZKOLU

08.06.2017

 

8 czerwca 2017 r. w gościem w naszym przedszkolu była autorka wielu opowiadań i książek dla dzieci – p. Ewa Stadtmuller. Spędzony z nią czas przeniósł przedszkolaków do zaczarowanego świata wyobraźni i fantazji. Pisarka przygotowała dla nich mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Opowiedziała małym słuchaczom jak powstają książki oraz czym charakteryzują się wybrane gatunki literackie. Przywiozła także ze sobą mnóstwo pacynek i kukiełek, które posłużyły jej do przedstawiania różnych wierszy, legend. Młodsze  dzieci z zainteresowaniem oglądały teatrzyk „Bajkowe misie”, rozwiązywały zagadki, układały proste wierszyki z rymem. Rozpoznawały także ukryte w „Czarodziejskim worku” postacie ze znanych bajek dla dzieci. Starszaki obejrzały natomiast teatrzyk pacynek „O smutnym smoku”. Dzieci zostały wciągnięte do zabawy i mogły wypróbować swoje aktorskie talenty przedstawiając treść teatrzyku wykorzystując wykonane przez p. Ewę pacynki smoków. Okazało się, że zabawa w teatr jest łatwa i przyjemna. Ponadto pisarka zadawała przyszłym czytelnikom wiele zagadek, układała także z nimi  wiersze z rymem. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały książeczkę autorstwa Ewy Stadtműller wraz ze specjalną dedykacją. Taki autograf to wspaniała pamiątka.

 

RODZICE –DZIECIOM – „CZERWONY KAPTUREK”

01.06.2017

rodzicedzieciom
« 1 of 2 »

1 czerwca 2017 r. miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Rodzice dzieci z naszego przedszkola przygotowali dla swoich pociech bardzo oryginalny prezent z okazji Dnia Dziecka. Po raz kolejny na scenie WDK wystawili dla nich przedstawienie pt „Czerwony Kapturek”. Występ trzymany był w tajemnicy, więc niektóre dzieci były zaskoczone, gdy zobaczyły swoich rodziców jako aktorów. Narratorem byla: p. S. Chromik-Pieczarka a w rolę tytułowej bohaterki wcieliła się p. D. Kargol. Mamę Czerwonego Kapturka zagrała p A. Mazgaj,  babcię- p. S. Grochol, gajowego p. M. Szilder, wilka – p. K. Bury, wiewiórkę – A. Adamik, a gila p. B. Kierczak. W przygotowaniach niespodzianki brały udział: A. Jordanek, T. Płonka, A. Najbor- Janicka, D. Pytel. Całe przedstawienie było przygotowane bardzo profesjonalnie. Kostiumy, scenografia a zwłaszcza gra aktorska wzbudziły wśród najmłodszej publiczności duży podziw. Debiutujący aktorzy świetnie wcielili się w swoje role. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały przedstawienie i było widać, że są bardzo dumne ze swoich rodziców. Bajkę chętnie obejrzeli również uczestnicy Gminnego Środowiskowego Domu Samopomocy w Wieprzu . Aktorzy zachęceni sukcesem 4 czerwca wystawili sztukę po raz drugi dla szerszej publiczności.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom zaangażowanym  w przygotowanie bajki. Mamy nadzieję, że za rok znajdą się ich godni następcy, którzy zapomną o swoich codziennych obowiązkach i poświęcą swój wolny czas na stworzenie równie doskonałego przedstawienia.

 

 

MAMO,  TATO – KOCHAMY WAS NAJGORĘCEJ!

26.05.2017

dzieńmatki1
« 1 of 2 »

Maj to życie, maj to kwiatki, maj to także Święto Matki,

         Maj w uczucia jest bogaty, bo się zbliża Święto Taty.”

Chęć sprawiania przyjemności swoim najbliższym, okazywania im miłości i przywiązania ma swoje odzwierciedlenie w uroczystości jaką przygotowujemy z  okazji Dnia Mamy i Taty. Ta wyjątkowe rodzinne spotkanie odbyło się w tym roku 26 maja 2017r. w Domu Kultury w Wieprzu. Odświętnie ubrane dzieci zaprezentowały na scenie bogaty program artystyczny.

Na początku średniaki zaprosiły rodziców do „Krainy Baśni”, w której swój taniec zatańczyły Smerfy. Umiejętności recytatorskie i aktorskie dzieci znalazły swoje odzwierciedlenie w prezentowanych przez nie różnych bajkowych postaciach. W repertuarze 4-5-latków  były również wzruszające wiersze i piosenki, a dopełnieniem programu była skoczna „Doubleska polka”. Wystrojone maluszki świętowanie Dnia Mamy i Taty rozpoczęły od krótkiej scenki „Żuk i biedronka”. Potem najmłodsze przedszkolaki miały okazję popisać się przed gośćmi znajomością pięknych wierszy i piosenek. Zatańczyły także śląski taniec ludowy „Grozik”. Starszaki natomiast wystąpiły w inscenizacji „O dzielnym Tomku i braciach miesiącach”.  W ich programie nie zabrakło wierszy i piosenek okolicznościowych, które były przeplatane tańcem motyli oraz ludowym tańcem

Rodzice w ogromnym skupieniu i wzruszeniu podziwiali występy swoich pociech i mocno bili brawa.  Niejedna łezka pojawiła się w rodzicielskim oku podczas tradycyjnego „Sto lat” oraz wręczania upominków wykonanych własnoręcznie przez przedszkolaków.

 

„KOSMICZNA WYCIECZKA Z MAMĄ I TATĄ”

16.05.2017

 

16 maja 2017 roku dzieci z naszego przedszkola razem ze swoimi rodzicami pojechały na długo wyczekiwaną wycieczkę do Planetarium Śląskiego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Pierwszym punktem wycieczki był seans pt. „Kometa nad Szwajcarską Doliną” Dzieci i rodzice wygodnie usiedli w fotelach, a planetarium zamieniło się w statek kosmiczny, którym Berenika i Jurek udali się w fascynującą podróż w Kosmos. Ich pilotem i przewodnikiem po Układzie Słonecznym był sam Mikołaj Kopernik – twórca teorii heliocentrycznej. Dzieci z okien statku kosmicznego oglądały Księżyc, Mars, Jowisz, podziwiały Wielką  i Małą Niedźwiedzicę oraz inne gwiazdozbiory, doświadczyły zderzenia z planetoidą. Po seansie dzieci z opiekunami zwiedziły obserwatorium astronomiczne, które jest wyposażone w największą w Polsce lunetę o 30 – centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy. Wielkie wrażenie, zwłaszcza na dzieciach zrobiła otwierająca się i obracająca się nad  ich głowami  kopuła obserwatorium. Gwiazd nie mogły podziwiać, gdyż w ciągu dnia nie można ich oglądać na niebie, ale za to na specjalnym ekranie mogły obserwować odbicie słońca wraz ze słonecznymi plamami.

Na szczęście pogoda dopisała, więc rodzice i dzieci parkowymi ścieżkami udali się do chorzowskiego ZOO. Podczas spaceru po alejkach zoo dzieci mały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród dzieci wiele emocji. Przedszkolakom szczególnie podobały się śmieszne małpki, tygrysy, słonie, wysokie żyrafy i kolorowe papugi. Chętnie zwiedzały także Dolinę Dinozaurów, gdzie podziwiały ogromne prehistoryczne zwierzęta. Po kilku godzinach rodzinnego obserwowania życia zwierząt  trzeba było niestety opuścić  ZOO. Zmęczeni, ale zadowoleni wszyscy bezpiecznie wrócili do przedszkola.

 

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

 

CZYTA1
« 1 of 2 »

Nie do przecenienia jest rola, jaką  w wychowaniu i rozwoju człowieka od najmłodszych lat odgrywa kontakt z książką. Słuchanie bajek i baśni rozwija u małych słuchaczy wrażliwość, wyobraźnię, a także wpływa na ich rozwój intelektualny. Rozumiejąc to i doceniając nauczycielki z naszego przedszkola   w ramach społecznej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” systematycznie odwiedzały bibliotekę, aby posłuchać ciekawych bajek i książeczek czytanych przez p. E. Kubarek.  Nauczycielki z poszczególnych grup organizowały także  spotkania, podczas których bajki czytały babcie, dziadkowie, a czasem rodzice naszych wychowanków. Popołudnie z przedszkolakami zgodzili się spędzić: A. Bogacz-Wojewodzic, T. Grabowska, Ł. Cinal, T. i J. Szilderowie, B. Saferna, G. Chromik, J. Przewoźniak, A, Matyjasik, Z. Madeja. Natomiast państwo Najborowie uatrakcyjnili swoją wizytę w przedszkolu opowieścią o ich  wspólnej pasji: malowaniu. Dzieci oglądały również piękne obrazy oraz ilustrowały wiersz J. Tuwima „Lokomotywa”. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach jeszcze więcej osób zgodzi się na czytanie w przedszkolu.

 

ZWIERZĘTA, PTAKI, ROŚLINY – KONKURS RECYTATORSKI

08.05.2017

 

8 maja 2017 r w naszym przedszkolu zorganizowano konkurs recytatorski dla przedszkolaków pod hasłem „Zwierzęta, ptaki, rośliny”. W konkursie wzięło udział 10 dzieci, zaś ich koledzy zasiedli na widowni i głośno oklaskiwali występy małych artystów. Poziom przygotowania dzieci był wysoki, dzieci z dużym zaangażowaniem recytowały na przedszkolnej scenie przygotowane pod okiem rodziców wiersze o przyrodzie. Jury w składzie: M. Jura, M. Cieciak i J. Lachendro miało spory problem w wyłonieniu zwycięzców. Po burzliwych dyskusjach zdecydowano, że I miejsce zdobyła Kamilka Kobielus, a II – Ola Biegun , III miejsce zajęli Alanek Janicki oraz Krzysiu Mazgaj. Przyznano także  3 wyróżnienia dla Nikolki Fraczek, Julka Budziocha  oraz Nikodemka Wielopolskiego. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

 

BEZPIECZNY DOM

21.04.2017

bezpiecznydom1
« 1 of 2 »

21 kwietnia 2017 przedszkolaki pojechały do Remizy Straży Pożarnej w Andrychowie, aby wziąć  udział w zajęciach edukacyjnych “Bezpieczny Dom”. Na początek dzieci z  uwagą i zaciekawieniem wysłuchały opowieści o trudnej i  niebezpiecznej pracy strażaków. Oglądały zdjęcia z różnych akcji gaszenia pożarów, ratowania ludzi podczas wypadków drogowych, powodzi. Obejrzały także krótki film o pożarze, który może się w bardzo krótkim czasie rozprzestrzenić i zniszczyć wszystko w domu. Dowiedziały się jak zachować się w sytuacji gdy powstaje pożar, poznały działanie czujki dymu, uczestniczyły w akcji ewakuacyjnej, opuszczając zadymione pomieszczenie. Podczas rozmowy ze strażakami utrwaliły numer straży pożarnej oraz dowiedziały się jakich informacji trzeba udzielić dzwoniąc pod numery alarmowe w celu zgłoszenia pożaru lub wypadku.   Największą atrakcją było oglądanie wozów strażackich, ich wyposażenia. Duże wrażenie zrobił na dzieciach pokaz możliwości wozu strażackiego z drabiną i koszem, a także pokaz sprawności strażackich ze zjazdem po rurze. Wracając do przedszkola opowiadały z zachwytem swoje „strażackie przeżycia”.

 

 

SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

18.04.2017

lesnik

18.04. 2017r. gościliśmy w przedszkolu leśnika z Mazur – p. mgr A. M. Ptak. W bardzo ciekawy, aktywny sposób przybliżała przedszkolakom piękno polskiej przyrody. Opowiadała o swoich przygodach z wędrówek po leśnych ostępach. Zaprezentowała dzieciom albumy i plakaty o życiu mieszkańców lasów i kniei. Na pożegnanie p. Ania podarowała nam książeczkę „   „ swojego autorstwa.  Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą przedszkolaków.

 

 ZDROWIE JEST NAJWAŻNIEJSZE

03.04.2017

zdrowie

03.04.2017 r nasze przedszkole odwiedziła pielęgniarka p. Basia Hojny. Opowiedziała ona przedszkolakom o wykonywanym przez siebie zawodzie oraz o tym jak wystrzegać się chorób i przestrzegać zasad higieny. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca pielęgniarki, jakie zabiegi ona wykonuje pielęgniarka oraz jak pomaga potrzebującym osobom. Dzieci dowiedziały się również w jaki sposób mogą zapobiegać  infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać, zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Na zakończenie w ramach podziękowania za wizytę, dzieci wręczyły miłemu gościowi kwiaty i laurkę. Bardzo dziękujemy p. Basi za przybycie do naszego przedszkola i przybliżenie zawodu pielęgniarki.

 

BOHATEROWIE ULUBIONYCH BAJEK

28.03.2017

bohaterowiebajek3
« 1 of 2 »

W naszym przedszkolu został zorganizowany Gminny Konkurs Plastyczny „Bohaterowie ulubionych bajek”. Celem konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej oraz rozwijanie kreatywności poprzez twórczość plastyczną.  28 marca 2017r. został rozstrzygnięty, a  wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy i drobne upominki. Na konkurs wpłynęły 24 prace z 8 placówek oświatowych. Wszystkie zachwycały swoją oryginalnością i pomysłowością. Jury w składzie: Elżbieta Kubarek, Lidia Wieczorek, Jadwiga Lachendro po długiej i burzliwej naradzie postanowiło przyznać następujące miejsca

I miejsce – Oliwia Kuś,  Maja Zarzycka, Paulina Boba

II miejsce – Dorota Domasik, Patrycja Odrobina,  Krzysztof Karcz

III miejsce – Maria Marczyńska, Patrycja Nogala

PRZEDSZKOLNY KLUB PODRÓŻNIKA – HAITI

27.03.2017

haiti

27.03.2017r. nasze przedszkole po raz kolejny odwiedził lokalny podróżnik S. Gałysz. Tym razem dzieci słuchały ciekawostek i oglądały zdjęcia z jego podróży na Haiti – kraju, który leży na małej wyspie na Morzu Karaibskim. Haiti zamieszkują w większości potomkowie dawnych niewolników z Afryki. Wielu z nich żyje w ubóstwie, cierpi z powodu braku jedzenia, a nawet wody. Góry śmieci zgromadzone na wyspie są powodem groźnych chorób takich jak: malaria, dżuma, cholera. Wyspa nawiedzana jest często przez groźne huragany. W 2010 r. duże zniszczenia wywołało tam również trzęsienie ziemi. Poprzez spotkania z p. Sewerynem dzieci mają możliwość poznać życie ludzi z różnych stron świata.

“O KASI, CO GĄSKI ZGUBIŁA”

17.03.2017

17 marca 2017 r. to dzień, który wielu przedszkolakom zapadnie głęboko w pamięci.  W tym dniu pojechały do teatru „Groteska”
w Krakowie, gdzie obejrzały przedstawienie wg bajki M. Kownackiej „O Kasi, co gąski zgubiła”.

Akcja rozgrywa się w polskich Tatrach. Na górskich łąkach mała dziewczynka pasała swoje gąski. Pewnego razu porwał je wilk głodomór i oddał czarownicy, żeby je utuczyła. Zrozpaczona zniknięciem gąsek Kasia wyrusza w drogę, by je odnaleźć. W poszukiwaniach pomagają jej napotkani ludzie, zwierzęta i skrzaty – to dzięki ich życzliwości historia kończy się szczęśliwie. Wędrując z Kasią widzowie spotykają szereg przyjaznych postaci: gospodynię Matuskę, Kowala Ambrożego i jego żonę Kowalową Ambrożynę, odważnego Jasia Juhasa, leśne Skrzaty.

Razem z bohaterami tej historii można było podziwiać piękno górskiej przyrody oraz przyglądać się nastrojowym wschodom i zachodom słońca. Spotkać można było też Jeża, Zająca i innych mieszkańców lasu. Charakterystyczne lalki i pomysłowa scenografia, muzyka inspirowana góralskim folklorem, rytmiczne piosenki oraz doskonały ruch sceniczny stanowiły o atrakcyjności baśni.

Najmłodsi dali się porwać magicznej atmosferze przedstawienia – podczas spektaklu reagowali bardzo żywiołowo i spontanicznie. Pojawiały się momenty wzruszenia oraz salwy śmiechu. Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do przedszkola.

 

“BĄDŹ EKO- UCHYL POJEMNIKA WIEKO”

14.03.2017

bądzeko
« 1 of 2 »

 

14.03.2017r. dzieci z naszego przedszkola już po raz trzeci uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli Fabryki Kreatywności z Kęt. Tym razem tematem warsztatów był recykling i ochrona środowiska:

Na początku przeprowadzony został prosty test trwałości foliowych reklamówek, który  uświadomił dzieciom, dlaczego należy używać torebek papierowych i reklamówek „eko”. Po prostu po ich wyrzuceniu ulegają one szybciej rozkładowi, niż zwykłe reklamówki. W sposób bardzo ciekawy i przystępny dla dzieci omówiony został  problem segregacji śmieci. Dzieci określały do których pojemników powinny trafić oglądane śmieci.

Przedszkolakom wyjaśniono na czym polega recykling  papieru i do czego służy w tym procesie separator. Na przykładzie „mini oczyszczalni”, w której oczyszczona została zabrudzona woda zapoznano dzieci z zasadą działania oczyszczalni ścieków. Wykonano również wiele eksperymentów z wodą, robiąc z niej min. kolorowe wulkany. Prowadzący objaśnił co to jest smog, a potem „wyczarował” go z cylindrowego komina.

We wszystkich pokazach i eksperymentach brały udział dzieci, bowiem wiadomo, że w przedszkolu nauka odbywa się poprzez zabawę.

 

WYCIECZKA DO STUDIA FILMÓW RYSUNKOWYCH
Bolek

17.10.2016       

9 listopada 2016 r.  zwiedzaliśmy razem z naszymi babciami i dziadkami Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Tego dnia dzieci oraz ich najbliżsi mieli okazję dowiedzieć się na czym polega praca nad produkcją bajki dla dzieci czyli filmu animowanego. W czasie pobytu w Studio poznaliśmy historię animacji, czyli tworzenia filmu rysunkowego – dawniej i dziś. Dzięki interesującej prelekcji pracownika studio  dowiedzieliśmy się w jaki sposób postacie rysowane na kartce papieru „poruszają się” oraz skąd bierze się dźwięk w bajkach.

Podczas zwiedzania Studio przedszkolaki mogły również zobaczyć zabytkowe i współczesne pracownie i stanowiska kreślarskie oraz narzędzia służące do produkcji animacji dawniej i obecnie. Najciekawszym momentem wycieczki była możliwość wykonania wspólnego zdjęcia z Bolkiem i Lolkiem. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do kameralnej sali kinowej na krótki seans filmowy. Zarówno dzieci jak i dorośli z przyjemnością obejrzeli przygody: Bolka i Lolka, Reksia oraz Kocidrapka..

Wizyta w Studio pozwoliła zauważyć, że dla dziecka naprawdę wielką wartość mają „odpowiednie” bajki, które nie są przesycone przemocą i chaosem, lecz dobrocią i prawidłowymi wzorcami do naśladowania.

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM
policja1
« 1 of 2 »

17.11.2016       

7 listopada 2016 r. w nasze przedszkole odwiedził policjant z Komisariatu Policji w Andrychowie. Podczas spotkania dzieci utrwalały zasady ruchu drogowego oraz zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty wręczyły panu policjantowi kwiaty i wykonały pamiątkowe zdjęcie.

 

 

„ZIELONA LEKCJA”
ptaki1
« 1 of 2 »

17.10.2016       

17 października 2016r. uczestniczyliśmy w niesamowitej „żywej lekcji przyrody” z cyklu „zielone lekcje” na temat „Ptaki drapieżne”. Podczas zajęć dzieci obserwowały żywe i oswojone ptaki. Był wśród nich między innymi jastrząb Harris Harry pochodzący z Ameryki, który jest wyjątkowy, bo potrafi polować w stadach, fantastyczna Fiona – sowa płomykówka, którą można spotkać już coraz rzadziej oraz Hektor –  mała pustułka.  Prezentację nazwano „żywą” nie bez przyczyny, gdyż dzieci mogły zobaczyć te ptaki praktycznie na wyciągnięcie ręki: w locie (ponad głowami), w różnych działaniach, podczas tresury, a nawet  pogłaskać. Dodatkowym przeżyciem była możliwość pozowania do pamiątkowego zdjęcia z sową płomykówką Fioną na ramieniu. Serdecznie dziękujemy prowadzącym z zespołu ,,Zielone Lekcje” za fascynujące przeżycia.

               

 

„DOBRY CZŁOWIEK”

 

04.10.2016       

04 października 2016 r. gościliśmy aktorów Teatru Eden z Wieliczki z przedstawieniem „Dobry człowiek”. Stworzony  w oparciu o „Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie” spektakl opowiadał historię napadniętego człowieka, na którego tragedię przechodzący ludzie pozostawali obojętni. Dopiero Samarytanin  zauważył cierpiącego i postanowił mu pomóc, angażując do pomocy potrzebującemu dzieci. Było to wspaniałe przedstawienie teatralno – muzyczne, w trakcie którego dzieci uczyły się gry na instrumentach, poznały wartość bezinteresownej pomocy i zrozumiały kto to jest „dobry człowiek”.

               

 

——————————————————————————-

 

ZDROWE ODŻYWIANIE  NA JAKIE ZDECYDOWAĆ SIĘ DANIE
178
« 1 of 4 »

03.03.2016                      

3 marca 2016r. do Przedszkola Publicznego nr 3 w Wieprzu po raz kolejny przyjechali naukowcy z „Fabryki Kreatywności” z Kęt. Tym razem w ramach realizowanej innowacji „Wszyscy mamy dziarskie minki, bo zjadamy witaminki” dzieci uczestniczyły w warsztatach, których celem było ustalenie jakie substancje szkodzą, a jakie służą ich zdrowia. Wykonując pod okiem prowadzących proste doświadczenia dzieci mogły wyciągnąć wnioski dlaczego alkohol jest wyłącznie dla dorosłych oraz dlaczego sól w nadmiarze szkodzi. Obserwowały jaki wpływ na nasz układ kostny ma picie mleka, a jaki picie coli. Poszukiwały również witaminę C i nie tylko w produktach spożywczych oraz poznały rolę błonnika w naszej diecie. Na koniec omawiały piramidę żywienia, czyli co warto jeść, a czego powinniśmy unikać. Ciekawa i widowiskowa  forma prowadzenia zajęć pobudziła dzieci do myślenia i zaspokoiła ich naturalną ciekawość oraz  chęć poznawania tajemnic otaczającego świata. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z „Fabryką kreatywności”.

——————————————————————————-

 

ŻEBY ZDROWE ZĘBY MIEĆ, TRZEBA TYLKO CHCIEĆ
039
« 1 of 3 »

15.02.2016

5 lutego 2016 r w naszym przedszkolu gościliśmy studentki stomatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu – E. Płonkę i  K. Górską. Przyszłe dentystki w oparciu o prezentację multimedialną omówiły budowę zęba, podstawowy sprzęt dentystyczny. Wspólnie z dziećmi wymieniły produkty żywnościowe, które szkodzą zębom. Zaprezentowały także pokaz prawidłowego mycia zębów, a potem dzieci na modelu szczęki mogły same poćwiczyć tę czynność. Na koniec przedszkolaki obejrzały bajeczkę „Przyjaciele na tropie zdrowych zębów”. Spotkanie to na pewno zachęci naszych milusińskich do codziennego dbania o czystość zębów i systematycznych wizyt u dentysty.

——————————————————————————-

BAL MALUCHA

 

16.01.2016

Bal Malucha wpisał się na stałe w kalendarz przedszkolnych imprez i uroczystości. 16 stycznia nasze przedszkolaki, z rodzeństwem oraz rodzicami przybyły na zabawę do Domu Kultury w kolorowych, pomysłowych strojach: księżniczek, wróżek, rycerzy, piratów, policjantów, Spidermenów i innych bajkowych postaci.  Rada Rodziców – główny organizator balu przygotowała się do niego profesjonalnie. Sala była pięknie udekorowana, a na scenie zorganizowano kilka dodatkowych atrakcji: kącik sportowy, kącik tatuażu, kącik fotograficzny. Każde dziecko mogło także zrobić sobie zdjęcie z wybraną bajkową postacią: Kubusiem Puchatkiem, Mrówką, Jasiem i Małgosią oraz Babą Jagą.

Wodzirej przygotował znane i lubiane przeboje, przy których dzieci i dorośli świetnie się bawili. Duża atrakcją, zwłaszcza dla dzieci były bańki mydlane, które spadały na ich roześmiane buzie niczym kolorowy deszcz. Zabawa była wyśmienita, a na następną trzeba będzie niestety znowu trochę poczekać.

——————————————————————————-

JAK MIŁO BAWIĆ SIĘ Z BABCIĄ I DZIADKIEM

 

13.01.2016

 

„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,
Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego 13 stycznia zorganizowano w naszym przedszkolu uroczystość z okazji ich święta. Licznie przybywający do Domu Kultury goście z niecierpliwością oczekiwali na występy swoich wnucząt. Na twarzach przedszkolaków widać było ogromną radość, skupienie oraz nutkę niepokoju, czy wszystko wyjdzie tak jak wcześniej zaplanowano. Poprzez wiersze, piosenki i inscenizacje chcieli przecież wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować Dziadkom za cierpliwość i za poświęcany im czas. Na zakończenie dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki.

Podobnie jak w roku ubiegłym po występach wnuków dziadkowie mogli pośpiewać kolędy. Tym razem podczas śpiewu przygrywał im na akordeonie kapelmistrz pan Eugeniusz Bajgrowicz. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

——————————————————————————-

PRZEDSZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

07.01.2016

7 stycznia w naszym przedszkolu zorganizowano konkurs „Najpiękniejsze kolędy i pastorałki”. Wzięło w nim udział 12 dzieci, które zaprezentowały swoje ulubione kolędy przygotowane wspólnie z rodzicami w domu. Jury konkursu w składzie: E. Bajgrowicz, E. Kubarek, J. Lachendro po burzliwej dyskusji ustaliło następujące wyniki;

I miejsce – Weronika Piecuch;

II miejsce – Justyna Pieczarka oraz Kamila Kobielus;

III miejsce – Monika Zaremba.

Dziewczynki 14 stycznia wzięły również udział w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek, w którym Justynka Pieczarka zajęła I miejsce.

——————————————————————————-

WIGILIJKA W PRZEDSZKOLU

22.12.2015

Świąteczny nastrój zapanował w przedszkolu 22 grudnia, kiedy to dzieci i wszyscy pracownicy przedszkola spotkali się na wspólnej Wigilii. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Dzieci ze smakiem zajadały barszczyk, pierogi z grzybami, sałatkę jarzynową z rybą i inne smakołyki. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, ponieważ tego typu spotkania niosą zawsze ze sobą radość i uśmiech dziecka, wprowadzają świąteczny nastrój oraz pomagają w integracji dzieci ze wszystkich grup wiekowych.

——————————————————————————-

BOMBKI CHOINKOWE

18.12.2015

18 grudnia  dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3 w Wieprzu gościły w przedszkolu pracowników Fabryki Baniek w Krakowie. Dzieci zobaczyły prezentację multimedialną, która przybliżyła im etapy powstawania choinkowych ozdób, produkowanych w fabryce baniek. Przedszkolaki z poszczególnych grup miały możliwość własnoręcznie ozdobić farbami oraz błyszczącym brokatem szklaną, kolorową kulę. Kreatywność i inwencja twórcza przedszkolaków była ogromna, a wykonane przez nich bombki ozdobiły choinki w ich rodzinnych domach, gdzie były wyeksponowane na widocznym miejscu. Myślimy, że warsztaty plastyczne dostarczyły dzieciom wielu estetycznych wrażeń i warto je jeszcze kiedyś zorganizować.

——————————————————————————-

MIKOŁAJU,  NA CIEBIE CZEKAMY

04.12.2015

Wizyta Mikołaja w Przedszkolu to najbardziej oczekiwany  przez dzieci dzień  w roku. 4 grudnia wszystkie przedszkolaki już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, wyglądały do okien oraz nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Wreszcie doczekały się Wyjątkowych Gości, których przywitały piosenkami i wierszykami o tematyce świątecznej. Wszystkie dzieci były przez całe rok grzeczne, dlatego otrzymały od Mikołaja wspaniałe prezenty. Dla wszystkich był to dzień pełen radości i niezapomnianych przeżyć.

——————————————————————————-

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

03.12.2015

3 grudnia gościliśmy w przedszkolu pana A. Rusinka – górnika z kopalni węgla kamiennego. Gość pojawił się w pięknym, galowym mundurze, a na jego czapce lśnił czarny pióropusz. Dzieci dowiedziały się jakie znaczenie ma kolor pióropusza: biały oznacza – sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej. Pan Adam ciekawie opowiadał o codziennej, ciężkiej pracy górników pod ziemią, o tym jak powstał węgiel -wielki skarb potrzebny do ogrzewania naszych domów. Największa atrakcją spotkania była możliwość przymierzenia przez przedszkolaków górniczej czapki. Aby podziękować za miłe spotkanie dzieci zaprezentowały na koniec wiersze i piosenki okolicznościowe.

——————————————————————————-

ŚWIĄTECZNE OZDOBY

Ze świętami Bożego Narodzenia kojarzy nam się wiele zwyczajów i tradycji. Jedną z nich jest przygotowywanie świątecznych ozdób. W tym roku w listopadzie ponownie zorganizowano konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców, którzy tym razem mieli za zadanie wykonać wspólnie: „Drzewko- choinkę” lub „Bożonarodzeniowego anioła”.  W konkursie wzięło udział 24 dzieci, które wykonały piękne, pomysłowe bożonarodzeniowe ozdoby korzystając z różnorodnych, kreatywnych rozwiązań plastycznych  oraz nietypowych materiałów.

Zgodnie z regulaminem konkursu prace były oceniane w dwóch kategoriach: „Drzewko- choinka” lub „Bożonarodzeniowy anioł”. Jury w składzie: J. Marczyńska, J. Kobielus oraz K. Siwek po długich naradach ogłosiło następujące wyniki:

 

Kategoria  „Bożonarodzeniowy anioł”.

I miejsce – Artur Rajda

II miejsce – Monika Zaremba

III miejsce – Paulina Boba

Kategoria „Drzewko- choinka”

I miejsce – Jan Lisowski

II miejsce – Magdalena Szkiłądź

III miejsce – Weronika Piecuch

——————————————————————————-

ANDRZEJKI

27.11.2015

Dbając i pielęgnując rodzime tradycje 27 listopada nauczycielki  zorganizowały swoim wychowankom zabawy andrzejkowe.  Podczas spotkań nie  zabrakło najbardziej popularnych wróżb. Dzieci poznały znaczenie kolorów, magicznych przedmiotów oraz innych przepowiedni. Doskonałą zabawą było wróżenie z butów, a także szukanie w cukierkach karteczek z andrzejkową przepowiednią. Najwięcej radości i wrażeń dostarczyła dzieciom w grupie najstarszej ostatnia wróżba – czyli lanie wosku. Starszaki kolejno podchodziły do stolika, na którym stała miska z wodą i z pomocą nauczycielki lały wosk przez zaczarowany klucz z dużym oczkiem. Z powstałych kształtów, odczytywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie….

——————————————————————————-

JAŚ I MAŁGOSIA

 

16.11.2015

16 listopada pojechaliśmy do  teatru „Banialuka” w Bielsku-Białej. Dzieci zasiadły na widowni i z niecierpliwością oczekiwały na przedstawienie. Nagle na scenę wpada niesforna Małgosia i rozkrzyczany Jasiu. Nie zabrakło oczywiście słodkiej, piernikowej chatki, groźnego wilka i złośliwej Baby Jagi. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, bo na pozór groźne zdarzenia na koniec okazują się żartem, a puenta spektaklu jest zabawna i pouczająca zarazem.

 

——————————————————————————-

KOCMOŁUSZEK

 

15.10.2015

15 października gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów teatru lalek „Bajka” z Nowego Sącza, którzy przedstawili dzieciom baśń pt. “Kocmołuszek”. Celem bajki było promowanie zdrowego odżywiania się oraz higieny własnej i otoczenia. Mali widzowie z zaciekawieniem i zainteresowaniem śledzili przygody Księcia i Księżnej Brudasów, ich syna Kocmołuszka i córki Anemiczki. Cała rodzina musiała walczyć z czarodziejem Brudem, Anemią, Próchnicą oraz Mikrobami. Przedstawienie się podobało i artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Dziękujemy Radzie Rodziców za umożliwienie kontaktu ze sztuką.

——————————————————————————-

 

DZIEŃ MARCHEWKI

 

14.10.2015

14 października w ramach realizacji innowacji „Wszyscy mamy dziarskie minki, bo zjadamy witaminki” zorganizowano w naszym przedszkolu „Dzień Marchewki”. Zaraz po śniadaniu przedszkolaki założyły różnorodne, oryginalne nakrycia głowy “zamieniając” się w pomarańczowe marcheweczki. Tego dnia dzieci dowiedziały się jakie ważne wartości odżywcze posiada to warzywo i dlaczego należy je spożywać w różnej postaci, rozpoznawały marchewki po kształcie i smaku. Najmłodsze przedszkolaki  z marchewki pokrojonej w plasterki układały „Marchewkowe stworki”. Średniaki wykonywały pomysłowe kukiełki z marchewki. Starszaki natomiast z pomocą pań przygotowały pyszny sok marchewkowy, którym poczęstowały młodszych kolegów. Na koniec wszyscy wesoło bawili się przy piosence „Urodziny marchewki”.

 

 

——————————————————————————-

Pij mleko! Będziesz wielki! Odwiedziny w mleczarni
mleczar1

17.06.2015

Czy wiecie, jaką drogę pokonują mleko, jogurty i sery, zanim trafią  na nasz stół? Nasze przedszkolaki już wiedzą, bo dnia 17.06.2015 odwiedziły pobliską mleczarnię. Obserwowały, jak produkuje się  masło i twaróg oraz poznawały ich odżywcze walory. Teraz zdrowy nabiał będzie jeszcze lepiej smakował! Dziękujemy pracownikom mleczarni za bardzo miłe przyjęcie!

 

W poszukiwaniu naszych korzeni… Wycieczka w podziemia rynku krakowskiego
rynek3
« 1 of 3 »

15.06.2015

Nasze przedszkolaki z zapałem prawdziwych odkrywców poznają świat, również ten  sprzed wielu lat. 15 czerwca miały niepowtarzalną okazję przenieść się w czasie do średniowiecznego Krakowa. A to dzięki wycieczce w podziemia Rynku Głównego. Klimat był niepowtarzalny, wystawy ciekawe, a przewodniczka  dowcipna. Edukacyjny spacer  po podziemiach wymagał energii. Dobrze, że odpowiednio się do niego przygotowaliśmy
i w drodze do Krakowa zjedliśmy pyszny obiad w prawdziwej restauracji!

 

Tata- Jaś, Mama- Małgosia, czyli Rodzice kolejny raz na scenie
teatrRodz
« 1 of 5 »

08.06.2015

Dnia 8 czerwca na scenie WDK znowu pojawili się Rodzice. Tym  razem wcielili się w role bohaterów znanej i lubianej baśni „Jaś i Małgosia”. Dzieci były zachwycone i nawet złą Babę Jagę powitały z sympatią. Ale aktorzy zebrali brawa nie tylko od przedszkolaków, ale także od zaproszonych gości- uczniów klas 1- 3 z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr  1, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy oraz zaprzyjaźnionych już
z Przedszkolem dziadków.  Gratulujemy talentu i odwagi, bo zaspokoić gusta tak zróżnicowanej publiczności to nie lada wyzwanie.

 

Dzień Mamy i Taty
20150527_152023 (1)
« 1 of 3 »

27.05.2015

Jak co roku Dzień Mamy i Taty świętowaliśmy bardzo uroczyście.  Na scenie WDK dzieci pokazały, co potrafią: Były tańce, piosenki, wiersze, spektakl, skecz i wyjątkowe, bo wykonane z pomocą Babć i Dziadków laurki.  A wzruszeni Rodzice nagradzali swoje pociechy gromkimi brawami. I już zapowiedzieli rewanż- w czerwcu to oni pokażą się na scenie ze spektaklem „Jaś i Małgosia”. Czekamy….

 

Na lotnisku w Balicach
P5220610
« 1 of 3 »

22.05.2015

Dzień otwarty jednostki wojskowej w Balicach to  okazja, której nasze przedszkole przegapić nie mogło. Dzieci były pod wrażeniem wojskowego sprzętu latającego, który mogły zobaczyć także od środka. W wojskowych śmigłowcach czuły się jak u siebie…

 

Finał Gminnego Konkursu Recytatorskiego!
P5120548
« 1 of 2 »

12.05.2015

W dniu 12.05.2015r. w Sali GOK-u w Wieprzu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima” zorganizowany przez nasze przedszkole. Do finału  zakwalifikowano 18 uczestników z placówek na terenie gminy (ZSP Frydrychowice, ZSP Gierałtowice, ZSP Przybradz, ZSP nr 1 w Wieprzu, ZSP nr 2 w Wieprzu, Przedszkole Publiczne nr 3 w Wieprzu).    Należy przyznać, że poziom recytacji był wysoki, zdolne przedszkolaki mocno zaangażowały się w przygotowanie swoich występów, a komisja miała trudny orzech do zgryzienia. Podczas zmagań konkursowych zaszczyciła nas swoją obecnością pani wójt Małgorzata Chrapek, która z podziwem obserwowała występy naszych milusińskich.
Bardzo cieszą nas wyniki, bo nasze przedszkolaki zdobyły najwięcej nagród:

Zwycięzcami konkursu zostali:
I. miejsce – Karolinka Kawczak
II. miejsce –Eliza Bryndza
Wyróżnienia: Marcel Janicki i Magdzia Zaremba

Gratulujemy!

 

Chcę być strażakiem! Wycieczka do remizy
P5070489
« 1 of 4 »

07.05.2015

Również w tym roku nasze przedszkolaki odwiedziły strażacką remizę. Ciekawskie maluchy wypytywały o wszystkie szczegóły strażackich akcji. Była prezentacja sprzętu i ważne wskazówki dot. bezpiecznych zachowań. Ale największą atrakcją okazał się świetnie wyposażony wóz strażacki. Od tej pory  każdy przedszkolak chce być strażakiem….

 

Afryka? Dlaczego nie!
P4290467
« 1 of 7 »

29.04.2015

Choć dużo podróżujemy, na wyprawę do Afryki wybrać się na razie nie możemy (z wielu różnych powodów J) Dlatego Afryka przyjechała prosto do naszego przedszkola! To wcale nie żarty. Gościliśmy krakowską grupę TERANGA promującą kulturę afrykańską. Były próby gry na afrykańskich instrumentach, degustacja herbatki, przegląd afrykańskiego rękodzieła i wiele pasjonujących opowieści o czarnym lądzie…. Niektórzy już marzą o wyprawie na ten uroczy kontynent….

 

„Szła dzieweczka..” Z Babciami i Dziadkami śpiewamy zawsze żywe melodie
P4270408
« 1 of 4 »

27.04.2015

Choć nasze przedszkolaki znają wiele piosenek, tym razem miały okazję poćwiczyć melodie łączące pokolenia. Do przedszkola po raz kolejny przybyły  Babcie i Dziadkowie oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich na spotkanie jak za dawnych lat, bo przy dawnych piosenkach i przy tradycyjnym brzmieniu akordeonu. A utalentowanym akompaniatorem był Pan Eugeniusz   Bajgrowicz, wieloletni muzyk naszej strażackiej orkiestry dętej. Zabawa była przednia! Zapytajcie Babcie i Dziadków….

 

Z Babciami Dziadkami jedziemy do opery
kop_pan-675x315
« 1 of 4 »

14.04.2015

Od dawna czekaliśmy na ten wyjątkowy wyjazd…. Teatry i kina odwiedzamy często, ale pobyt
w prawdziwej operze to raczej rzadkość! Z radością 14 kwietnia pojechaliśmy więc z Babciami
i Dziadkami do opery- tym razem  do Opery Śląskiej (bywaliśmy wcześniej w Operze Krakowskiej)-  na balet pt. „Kopciuszek”. Spektakl był bardzo widowiskowy, muzyka doskonała i jeszcze lepsze towarzystwo!

 

Znowu na scenie! Tym razem specjalnie dla nauczycieli z ZNP…

26.03.2015

Chyba nasze przedszkolaki podobają się na scenie, bo tym razem o program  artystyczny poprosili nas nauczyciele z ZNP. Z największą przyjemnością zatańczyliśmy i zaśpiewaliśmy dla specjalnie dla nich. Dzieci pięknie się zaprezentowały!

 

Wielkanoce ozdoby z Babcią i Dziadkiem
P3200383
« 1 of 4 »

20.03.2015

Choć w czasie świąt, o czym wiedzą nasze przedszkolaki, najważniejsza jest rodzinna atmosfera, postanowiliśmy zadbać również o tę zewnętrzną oprawę Wielkanocy. Zaprosiliśmy więc ekspertów od świątecznych tradycji- Babcie i Dziadków i z ich pomocą wykonaliśmy wielkanocne ozdoby. Były naprawdę wyjątkowe….

 

Palcem po mapie… Spotkania z podróżnikami

P4130392
« 1 of 3 »

13.03.2015  13.04.2015

Wszyscy dobrze wiedzą, że nasze przedszkolaki uwielbiają podróże- również takie palcem po mapie… Dlatego regularnie odwiedzają nas podróżnicy i w barwny sposób opowiadają o egzotycznych wyprawach. W marcu Pan Kazimierz Skowron oprowadził nas po Hawajach, a w kwietniu Pan Seweryn Gałysz (Dyrektor WDK i twórca Klubu Kulinarnego Podróżnika) odkrywał przed nami uroki Włoch. . Kto wie, może za kilka lat pójdziemy w ich  ślady…

 

Poczytaj mi, Babciu, poczytaj mi, Dziadku…

P3120329
« 1 of 3 »

12.03.2015

Wiadomo, że nikt nie potrafi  tak pięknie czytać jak Babcie i Dziadkowe: ani panie w przedszkolu, ani zapracowani Rodzice. W naszym przedszkolu z pokorą przyjmujemy tę prawdę i zapraszamy najlepszych ekspertów od bajek. Dzieci są zachwycone, ale i Dziadkom oraz Babciom robi się przyjemnie na widok zasłuchanych maluchów.

 

Przedszkolaki tańczą i śpiewają dla Koła Gospodyń Wiejskich

14.02.2015

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich często nas odwiedzają, a dzieci uwielbiają spotkania z nimi. Tym razem to my postanowiliśmy dostarczyć trochę  radości i przygotowaliśmy krótki program artystyczny na uroczystość Koła Gospodyń Wiejskich. Były tańce, piosenki, a największą furorę zrobił skecz o dwóch babciach przechwalających się swoimi wnukami. Dziękujemy za gromkie brawa!

 

 

W karnawale, w karnawale są imprezy na 102!

24.01.2015 r.
Imprezą na 102 można z pewnością nazwać Bal Malucha organizowany co roku przez Rodziców naszych przedszkolaków. I tym razem dnia 24 stycznia w WDK w Wieprzu zebrała się duża gromada dzieci chętnych do zabawy, w której skutecznie pomagał zaprzyjaźniony już z Przedszkolem wodzirej…

Pędzą wnuki ulicami z ogromnymi laurkami…

babci_DSCF0506
« 1 of 3 »

21.01.2015 r.
Istnieją w naszym kalendarzu święta, które należy bezwzględnie celebrować i honorować. Zaliczają się do nich na pewno Dzień Babci i Dzień Dziadka. Stąd też wszystkie dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3 w Wieprzu 21 stycznia 2015 roku postanowiły podziękować swoim kochanym bliskim za miłość, uwagę i troskę, jaką codziennie od nich otrzymują. Przygotowania do uroczystości trwały od dawna. W końcu przed tak szacowną publicznością nie mogło być żadnych wpadek. Dzieci zaprezentowały na scenie WDK swoje talenty recytatorskie, wokalne i taneczne, a po odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat” wręczyły ukochanym dziadkom wykonane wcześniej kolorowe laurki z życzeniami.

Podróże kształcą…

podroze_PC110495
« 1 of 3 »

11.12.2014 r.
Dzień po artystycznych doświadczeniach teatralnych (11 grudnia) starsze przedszkolaki pojechały na wycieczkę do kopalni węgla „Janina” w Libiążu.
Aby zrozumieć jak ciężka i niebezpieczna jest praca górników, dzieci wędrowały podziemnymi chodnikami nieczynnej już sztolni. Była to także okazja do poznania historii polskiego górnictwa oraz do świetnej zabawy. Przedszkolaki w chodnikach kopalni poszukiwały Skarbnika, a w Izbie Pamięci oglądały 100- letnie eksponaty….

Teatr i dobra muzyka- czyli to, co nasze dzieci lubią najbardziej!

teatr_141210_131037
« 1 of 3 »

10.12.2014 r.
Wizytówką naszego przedszkola stały się częste wycieczki i kontakty ze sztuką. Potwierdzeniem tego był wyjazd do Teatru Muzycznego w Gliwicach.
10 grudnia obejrzeliśmy tam „Kota w butach”.
Treść baśni odbiegała nieco od znanego dzieciom oryginału, ale przyprawiona fantastyczną muzyką
i naszpikowana humorem spotkała się z aplauzem młodej i wymagającej publiczności.
Dzieci dostrzegły także wyjątkowość dekoracji. Do przedstawienia uszyto bowiem specjalną, zaprojektowaną przez Adama Kiliana, kurtynę.
Rosną nam prawdziwi koneserzy sztuki…

Mali naukowcy!

mali_naukowcy_krat3
« 1 of 3 »

08.12.2014 r.
8 grudnia po raz kolejny gościliśmy u nas naukowców z „Fabryki kreatywności”. Dzieci zobaczyły doświadczenia i eksperymenty, a jednocześnie uzyskały krótkie wyjaśnienia dotyczące obserwowanych zjawisk z dziedziny fizyki i chemii. Miały także szansę rozwiązywania niektórych problemów własnymi siłami z niewielką pomocą i wskazówkami opiekunów.
Na naukę nigdy nie jest za późno, ale też nigdy nie jest za wcześnie…

Andrzejkowe wróżby- inauguracja innowacji
PB280160
« 1 of 4 »

28.11.2014 r.
Dnia 28.11.2014 listopada nasze przedszkolaki miały okazję poznać swoją przyszłość- zawód, imię żony/ męża, szalone wyprawy…
A wszystko za sprawą andrzejkowych wróżb, które specjalnie dla nas przygotowały babcie: Pani Janina Rola, Pani Danuta Buda, Pani Janina Mazgaj, Pani Józefa Byrska i Pani Anna Domider.
To osoby zaangażowanie w działalność Koła Gospodyń Wiejskich i jak mało kto znające się na tradycjach. Bardzo im dziękujemy za wspaniałą zabawę i wiedzę o dawnych zwyczajach!!
Chcemy jeszcze dodać, że tego typu spotkań (nie tylko z okazji Andrzejek) będzie w tym roku znacznie więcej. Rozpoczynamy bowiem wdrażanie innowacji pedagogicznej pt. „Babcia- Anioł, Dziadek- Stróż i wnuki szczęśliwe już”, która polegać będzie na zacieśnianiu więzi międzypokoleniowych. Czekają nas więc wyjazdy z babciami i dziadkami i wiele innych atrakcji.
O szczegółach innowacji poczytać można w zakładce DOKUMENTY.

Koło Gospodyń Wiejskich z mikołajkowymi upominkami
PB270140
« 1 of 2 »

27.11.2014 r.
Dnia 27.11.2014 spotkała nas niezwykła niespodzianka. Odwiedzili nas wyjątkowi goście- Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Już niejednokrotnie nasze przedszkole mogło liczyć na ich życzliwość i wsparcie.
To pewno dlatego Mikołaj wybrał właśnie te Panie o złotych sercach do przekazania pierwszych upominków!!! Serdecznie dziękujemy!

Z wizytą w aptece
PB240135
« 1 of 3 »

24.11.2014 r.
Zbliżają się zimowye chłody… To czas, kiedy częściej odwiedzamy farmaceutów.
Dlatego i my dnia udaliśmy się do pobliskiej apteki.
Dzieci poznały działanie niektórych lekarstw oraz ich skomplikowane nazwy. Była to także kolejna okazja, by dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie i jak naturalnymi sposobami wspomagać odporność…

Książka- przyjaciel przedszkolaka
PB040128
« 1 of 3 »

14.11.2014 r.
“Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”- mówi chińskie przysłowie. Dlatego zwłaszcza w jesienno- zimowym okresie, gdy prawdziwe ogrody przestają już cieszyć oko, warto zajrzeć do ogrodu książek.
Nasze przedszkolaki przekonywała do tego Pani Dyrektor Elżbieta Kubarek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieprzu, którą regularnie od kilku już lat odwiedzamy.
Proszę tylko spojrzeć na zainteresowane miny dzieci….
To z pewnością przyszłe mole książkowe!!!

Wy nie wiecie, ja już wiem, jak rozmawiać trzeba z psem…
DSC_1476
« 1 of 6 »

30.10.2014 r.
We czwartek 30 października przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście- Pan Jerzy Herma ze swoim czworonożnym przyjacielem Goranem ze szkoły tresury „PsieEGO”
Dzieci z podziwem oglądały wytrenowane umiejętności psa.
Ale nie był to tylko dobry spektakl, ale przede wszystkim wartościowa lekcja o opiece nad domowym zwierzakiem oraz na temat bezpiecznych zachowań w kontakcie
z nieznanym psem.
Proszę się nie dziwić, gdy dzieci po dzisiejszym spotkaniu zaczną prosić Rodziców
o nowego domownika…

Policjant- przyjaciel dziecka!

 

17.10.2014 r
Z takim przesłaniem odwiedził nasze przedszkole w piątek 17 października zaprzyjaźniony już z nami aspirant Rafał Tlałka z Wydziału Prewencji .
Zaprezentował dzieciom jak co roku najważniejsze akcesoria prawdziwego policjanta oraz opowiadał o niebezpieczeństwach i urokach swojej pracy.
Zafascynowani chłopcy zapragnęli pójść w jego ślady….
Spotkanie z policjantem miało jednak ważniejszy cel: Dzieci usłyszały o bezpiecznych zachowaniach w przedszkolu, w domu i na ulicy oraz zostały poinstruowane, jak należy zachować się w sytuacjach trudnych…

Off 

November 2, 2014